Vykupujem a beriem do komisionálneho predaja starožitnosti

a umelecké diela, výtvarne diela od akademických autorov

Slovenskej výtvarej moderny ale aj maliarstvo

18 a 19st. na Slovensku...


Karol Baron ,,Šľachtic surrealizmu”

alt

 

Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici Vás pozýva na vernisáž výstavy KAROL BARON – Šľachtic surrealizmu, ktorá sa uskutoční v piatok 20. júna 2014 o 17.00 hod. v Galérii Jozefa Kollára, Námestie Sv. Trojice 8 v Banskej Štiavnici.

Výstava potrvá od 20. júna do 15. septembra 2014, od utorka do nedele v čase od 9.00 do 17:00 hod.

Informácie: www.muzeumbs.sk Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , 045/691 34 31

 
DVE KRAJINY Obraz Slovenska: 19. storočie × súčasnosť

alt

 

Obraz Slovenska: 19. storočie x súčasnosť predstavuje na jednej strane premeny žánru slovenskej krajiny v umení 19. storočia, na strane druhej ukazuje ako sa tejto témy zhostilo súčasné umenie (cca od 70. rokov 20. storočia po dnešok). Multižánrový a transhistorický projekt na bohatom materiáli (kresby, grafiky, fotografie, maľby, sochy a objekty, inštalácie, videa, akcie a performancie) ukazuje šírku a rozmanitosť zobrazenia slovenskej krajiny ako topograficky definovaného miesta, spracovanej a interpretovanej tak autormi 19. storočia, ako aj súčasnými tvorcami.

Keďže sa na príprave výstavy podieľali kurátori z dvoch zbierok SNG, pokúsili sa o spojenie tradičného a netradičného nasvietenia historického žánru krajiny. Kurátori moderného a súčasného umenia zvolili subverzívny a do istej miery aj divergentný prístup k téme – výstave, ktorej materiálový pôdorys vystavali kolegovia zo zbierky starého umenia a predložili tak jej „podvojné" čítanie v niekoľkých sémantických a vizuálnych rovinách (nové v starom & staré v novom). Svojho druhu malebný obrazový cestopis Slovenskom 19. storočia je tak podrobený pohľadu z odstupu, z konca 20. a začiatku 21. storočia, Tematicky a topograficky klasifikovaný materiál do desiatich sekcií zložený z klasických artefaktov (približujúcich popri dielach najvýznamnejších umelcov krajinárov, napr. témy putovania po krajine, mestá v krajine, hrady, dunajské pohľady, krajinu regiónov, Tatry, modernizáciu), je komentovaný vstupmi – intervenciami – súčasného umenia. Dejú sa na princípe kontrastu, paradoxu, travestie, zásahmi do tradičných a v 19. storočí „zažitých" a často opakovaných ikonografických klišé, posunmi ich vnímania z dnešného uhlu pohľadu. Vzniká tu typ akejsi výstavy vo výstave, prezentujúcej akoby DVE KRAJINY, ktorá okrem „poznávacieho" a estetického aspektu (ako vyzeralo Slovensko kedysi a akými prostriedkami sa zobrazovalo) prináša aj aktuálny, do istej miery scudzujúci príbeh krajiny, jej zobrazenia, či vernejšie vyjadrenia (a teda aj bytia) v súčasnosti. Krásy slovenskej krajiny sa tak predvádzajú zároveň v inej, odlišnej syntaxi súčasného umenia, ktorá je viac primeraná senzibilite dnešného diváka. Kým jedna časť súčasných artefaktov zachováva „malebné" a „romantické" ladenie diel z 19. storočia, resp. sa s nimi polemicky, niekedy úsmevne, „pohráva", iná časť sa k modernizovanej krajine stavia oveľa nemilosrdnejšie, nastavuje jej zrkadlo s ironickým, kritickým nadhľadom. Vyústenie príbehu výtvarného putovania po „krásnej zemi" od Tatier k Dunaju (ako ju kedysi nazval Samo Chalúpka), tak dostáva nečakanú, ale v každom prípade výstižnú a aktualizovanú pointu.

Trvanie výstavy: 3. júl – 19. október 2014
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 h, štvrtok od 12.00 do 20.00 h
Miesto: Esterházyho palác, 2. poschodie a 3. poschodie
Kurátor: Martin Čičo
Spolupráca na výstave (19. storočie): Katarína Beňová, Lucia Almášiová
Spolupráca na výstave (druhá polovica 20. storočia+): Katarína Bajcurová, Lucia Gregorová-Stachová, Petra Hanáková, Aurel Hrabušický

 
Slovenskí maliari v Nagybáni

 

alt

 

18. JÚN - AUGUST 2014 / MÚZEUM VOJTECHA LÖFFLERA V KOŠICIACH / Komplexná zbierka obrazov od umelcov z Horného Rakúsko - Uhorska, ktorí tvorili v Nagybáni

Výstava prezentuje komplexný prehľad autorov z územia dnešného Slovenska, ktorí sa aktívne zapojili do diania v Nágybányi, kde bola prvá a aj najvýznamnejšia maliarska kolónia v Strednej Európe a významne prispela k rozvoju dejín výtvarného umenia na Slovensku. Uvidíte diela od zvučných mien ako Alexander Kubínyi, Elemír Halász Hradil, Jozef Theodor Mousson, Eugen Krón, Edmund Gwerk, Ladislav Mednyánszky a mnohých ďalších.

Kurátor výstavy: Viktor Jasaň

Všetci záujemcovia o túto výstavu sú vítaní na vernisáži 18. júna 2014 o 17:00.

Otváracie hodiny Múzea Vojtecha Löfflera:
Utorok-sobota: 10:00-18:00
Nedeľa: 13:00-17:00
Kontakt:
055/62 230 73

 
Galandovci - krajania spod Fatier

alt

 

28. 4. 2014 - 16. 5. 2014

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici a Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici pozývajú na výstavu Galandov(c)i, krajania spod Fatier. Inštalované budú diela Barčíka, Čuteka, Kompáneka, Krivoša, Laluhu, Marčeka, Paštéku, Štubňu a Dúbravca zo zbierok v správe Stredoslovenskej galérie, z pozostalosti A. Čuteka a zo zbierok banskobystrických zberateľov. Vernisáž výstavy sa uskutoční dňa 28. apríla 2014 o 17.00 h v Galérii v podkroví Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici. Výstava potrvá do 16. mája 2014.

 
OBRAZY KOŠÍC - Košické motívy v tvorbe výtvarných umelcov v období uplynulých sto rokov.

alt

 

Výstava prezentuje ukážky predovšetkým z maliarskej tvorby viac než tridsiatich výtvarných umelcov, ktorí v priebehu uplynulých sto rokov svojou tvorbou nachádzali krásu košického prostredia a svojimi dielami zaznamenávali postupné historické premeny mesta a zobrazili atmosféru mesta Košíc.
Fotogenická krása a atraktivita košickej veduty a košického mestského interiéru reprezentujú výraznú výtvarnú inšpiráciu, rozpoznávanú početnými generáciami výtvarných umelcov. Príťažlivosť stvárňovaného košického mestského prostredia je zvýraznená skutočnosťou existenciou jedinečnej košickej výtvarnej tradície a prítomnosťou tvorcov zásadného významu aj pre vývoj slovenského maliarstva 20. storočia (napr. Konštantín Kövári-Kačmárik, Konštantín Bauer, Anton Jaszusch, Július Jakoby). Výstava prezentuje výtvarné pohľady na mesto a jeho premeny v historických a spoločenských súvislostiach dvadsiateho storočia. 
Inšpirácie príťažlivým košickým mestským prostredím, zachytené v premene času, predstavujú unikátnu výtvarnú kolekciu, príťažlivú nielen pre vnímanie meniaceho sa obrazu mesta ale tiež pre postihnutie šírky premeny vizuálnych prostriedkov a umeleckých programov, ktoré formovali vizualitu uplynulého storočia.
Vybrané obrazy vykresľujú mesto Košice, sú ukážkou rôznorodosti pohľadu na naše milované mesto a charakterizujú svojich tvorcov - významných výtvarníkov Košíc.
Vernisáž výstavy : 2.mája 2014 o 16.00 hod.
Trvanie výstavy : do 8.júna 2014
Kurátor výstavy: Mgr. Peter Markovič

 
Výstava Cézanne, Manet, Renoir

alt

 

Výnimočnú výstavu diel francúzskych a nemeckých impresionistov s názvom Cézanne, Manet, Renoir a iní pripravilo v dňoch 26. apríla až 8. júna 2014 Považské múzeum v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Galériou Sundermann Fine Art – Würzburg (Nemecko). Jedinečnosťou podujatia je prezentácia výstavy originálov obrazov v priestoroch areálu Budatínskeho hradu a následne v Berlíne.

Najznámejší umelci, ktorých diela sú zastúpené na výstave dvadsiatich troch obrazov a grafických listov, sú nespochybniteľne francúzski maliari Eduard Manet, Paul Cézanne, Pierre-August Renoir, Pierre Bonnard, alebo nemecký majster Max Liebermann. Aj diela ďalších umelcov ponúkajú zaujímavý výrez tvorby ovplyvnenej prelomovou dobou z konca 19. a počiatku 20. storočia. „Súčasná výstava Cézanne, Manet, Renoir a iní bude pripomínať tvorbu umelcov, ktorí zmenili dejiny maliarstva.Impresionizmus oslobodil maľbu, kresbu aj grafiku od strohého akademizmu a prostredníctvom postimpresionizmu predznamenal nové trendy v maliarstve cez secesiu až k prvým štýlom moderny, ako bol fauvizmus, expresionizmus a kubizmus,“ uviedla kurátorka výstavy Darina Arce. Výstava je nahliadnutím do grafík a obrazov, ktorých sa dotkla múza impresie, prchavého okamihu, ktorý sa umelci snažili zachytiť do svojich diel a ktorý si môžeme v pokojnej atmosfére výstavnej siene múzea v Budatíne vychutnať až do 8. júna 2014.

 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 Dopredu > Koniec >>

Stránka 1 z 2

starozitnosti starozitnictvo starozitnost vykupujem vykupim komisionalny komisionalne komisionalnych komisionalne predaj predam obraz obrazy obrazov slovensky autor autori autory malba malby malieb portret portrety portreti portretov nabytok nabytky porcelan porcelany porcelanovy skrina komoda hodiny hodina hodinky busta busti busty gramofon gramofony gramofony sklo skla bronz bronzy bronzove bohya boh mramor mramorova mramorove akademicky akademik akademicke moderna moderny 18 19 st storocie slovensko slovenska slovensku vytvarne vytvarny dielo diela dielu umelecky umelec umeleckeho umeleckym galeria galericky galeriou antique antiquariat