Vykupujem a beriem do komisionálneho predaja starožitnosti

a umelecké diela, výtvarne diela od akademických autorov

Slovenskej výtvarej moderny ale aj maliarstvo

18 a 19st. na Slovensku...


ImpresionizmusSK

alt

 

 

Trvanie výstavy: 20. marec – 25. máj 2014
Miesto: Esterházyho palác, 3. poschodie
Kurátor: Július Barczi
Otvorené: denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, štvrtok od 12.00 do 20.00

 

Výstava ImpresionizmusSK predstavuje impresionistické tendencie v maliarstve na Slovensku a v slovenskom umení. Zrod impresionistickej maľby nie náhodou predstavuje prechod od témy k obrazu, ktorý sa stal záznamom a svedectvom o farbách, svetle a náladách. Rovnako ako revoltujúci impresionisti v Paríži aj naši umelci pociťovali potrebu aspoň symbolicky opustiť akademické prostredie, čo vyvolalo potrebu tvorby v uvoľnenejších miestnych i vzdialenejších umeleckých kolóniách a na vidieku. Slovenský impresionizmus alebo „maliarstvo svetla" nepredstavoval východiskový bod pre avantgardy, stal sa ich alternatívou a bázou v maliarstve prvej polovice 20. storočia. Výstava zo zbierok SNG, regionálnych galérií a súkromných zbierok ponúkne divákom nevšedný vizuálny zážitok z diel Ladislava Mednyánszkeho, Dominika Skuteckého, Józsefa Rippl-Rónaia, Tivadara Zemplényiho, Gézu Mészölya, Pála Szinyei-Merseho, Želmíry Duchajovej-Švehlovej, Konštantína Kőváriho-Kačmarika, Maximiliána Schurmanna, Jozefa Hanulu, Martina Benku a ďalších autorov.

 
Kľukatými cestami I.

alt

 

PREŠOV / 06.02. – 23.03.2014 / Šarišská galéria

KĽUKATÝMI CESTAMI

Moderné slovenské umenie zo súkromnej zbierky
výber z mimoriadne hodnotných regionálnych súkromných zbierok

Kurátor: J. Ridilla

Šarišská galéria v Prešove
Hlavná 51
080 01 Prešov
ústredňa: +421 51 772 54 23
riaditeľ: +421 908 986 733
Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

 
Csordák Ľudovít

 

alt

 

Východoslovenské múzeum v Košiciach kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja

a

Club milovníkov umenia Košíc 

 Vás srdečne pozývajú na otvorenie výstavy

... z tieňa do svetla ...

1864 - 2014

8. februára 2014 o 16.00 hod.

výstava potrvá do 31. marca 2014

 Historická účelova budova, Námestie Maratónu mieru 2, Košice

 

Ľudovít Csordák patrí k významným predstaviteľom slovenského maliarstva 19.-20. storočia. Jeho tvorba je príkladom kontinuity tradície a novátorstva v dejinách novodobého výtvarného umenia na Slovensku. Umelcove dielo bolo doposiaľ prezentované v širšom kontexte, pričom on sám priťahoval pozornosť niekoľkých historikov umenia a kurátorov výstav na Slovensku, v Čechách, na Morave i v Maďarsku.
Csordák pripravoval pôdu v oblasti krajinomaľby spolu s Ladislavom Mednyánszkym.

 

 

Katalóg k výstave v predaji aj v mojej predajni na Alžbetinej 32 v Košiciach. Cena 2.-Eur

 
Alfonz Mucha - Cesta ku sláve

alt

 

Mirbachov palác 

Františkánske nám. 11

815 35 Bratislava


Otvorené: Ut – Ne od 11:00 do 18:00 h
Tel.: +421 2 5443 1556-8
31. 1. 2014 - 11. 5. 2014


Kurátor: Jan Kukal

Po viac ako ročnom úsilí sa podarilo zapožičať unikátny súbor malieb, kresieb, vitráží, reliéfov a litografií.

Náročné to bolo predovšetkým preto, že v súčasnej dobe prebiehajú výstavy A. Muchu v Japonsku, Južnej Kórei a v Prahe.

Je to retrospektívny prierez vrcholných diel svetovo uznávaného umelca.

Najdôležitejšie zápožičky sú z Národnej galérie v Prahe, z Moravskej galérie v Brne a z Galérie hlavného mesta Prahy. Na výstave sa podieľa celkove 12 českých galérií a súkromní zberatelia.

Z viac ako 70 prác A. Muchu prevažujú maľby a kresby, ktoré sú dôkazom geniality moravského rodáka.

 
Ernest Zmeták - Monumentálna tvorba

alt

 

16.01.2014, vernisáž o 17.00 22.02.2014 ERNEST ZMETÁK - monumentálna tvorba


ERNEST ZMETÁK - monumentálna tvorbaKurátor: Magdaléna Klobučníková


Výstavu Ernest Zmeták- Monumentálna tvorba pripravila Galéria umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch pri príležitosti nedožitých 95. narodenín akad. mal. Ernesta Zmetáka, donátora galérie, a 35. výročia vzniku galérie. Výstava je rozsiahlym výberom návrhov na realizácie do architektúry, od východiskových skíc až po posledné varianty kartónov pripravených na trasponovanie do materiálu. Niektoré diela sú dokumentované viacerými variantmi, pri iných sa nateraz podarilo získať iba dobovú fotografiu alebo fotografiu fragmentu pôvodného diela. Súčasná pasportizácia prác uvádza cca 30 diel realizovaných priamo pre architektúru a ďalšiu desiatku diel monumentálnych, ktoré neboli priamo určené pre konkrétny priestor. Monumentálna tvorba Ernesta Zmetáka je ohraničená rokmi 1945-1984, prvá polovica bola aktívnejšia, druhá epizódnejšia.
Oblasť monumentálnej tvorby je špecifickou oblasťou tvorby akad. mal. Ernesta Zmetáka a vyznačuje sa viacerými výnimočnosťami. Podľa rozdelenia monumentálneho maliarstva autorkami Biathová – Luxová do materiálových skupín, si autor vyskúšal väčšinu techník: maľbu do vápennej omietky, mozaiku, textil, vitráž, a pravdepodobne, aspoň v návrhoch, aj intarziu. Jeho diela sú na jednej strane notoricky známe pre verejnosť, dokonca aj pre tú časť, ktorá ich vníma iba mimovoľne, bez identifikácie autora (Mozaika Tympanónu Primaciálneho paláca v Bratislave, Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku, OUNZ v Prievidzi) na strane druhej, iné sú známe iba návštevníkom priestorov, pre ktoré boli určené (Plaváreň v Banskej Štiavnici, Sobášne siene v obciach Kolta, Bíňa, Gbelce).

 

 
Košická moderna a jej presahy

alt

 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 Dopredu > Koniec >>

Stránka 1 z 3

starozitnosti starozitnictvo starozitnost vykupujem vykupim komisionalny komisionalne komisionalnych komisionalne predaj predam obraz obrazy obrazov slovensky autor autori autory malba malby malieb portret portrety portreti portretov nabytok nabytky porcelan porcelany porcelanovy skrina komoda hodiny hodina hodinky busta busti busty gramofon gramofony gramofony sklo skla bronz bronzy bronzove bohya boh mramor mramorova mramorove akademicky akademik akademicke moderna moderny 18 19 st storocie slovensko slovenska slovensku vytvarne vytvarny dielo diela dielu umelecky umelec umeleckeho umeleckym galeria galericky galeriou antique antiquariat