Vykupujem a beriem do komisionálneho predaja starožitnosti

a umelecké diela, výtvarne diela od akademických autorov

Slovenskej výtvarej moderny ale aj maliarstvo

18 a 19st. na Slovensku...


Zátišia – päť zmyslov

alt

 

Východoslovenské múzeum v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja
Vás pozýva na vernisáž výstavy

GUSTUS, AUDITUS, VISSUS, ODORATUS, TACTUS
Zátišia – päť zmyslov

20. augusta 2014 o 16:00 hod. vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach, Galéria Bašta – Hrnčiarska 7
Zátišie ako výtvarný žáner, v prvopočiatkoch len kompozícia doplňujúca centrálne motívy diel, sa storočiami vyprofilovalo v samostatný námet umeleckého výtvarného prejavu. Výstava prezentuje 56 výtvarných diel s tematikou zátišia. Sú to grafické listy, olejomaľby a kresby, známych i menej známych, súčasných i starších autorov. Cieľom však nie je predstavovať výtvarné diela určitého obdobia, slohu alebo školy, ale predstaviť zátišie ako výtvarný žáner. Výstavu dopĺňajú alegórie piatich zmyslov – olejomaľby z 18. storočia. Okrem výtvarných diel budú súčasťou výstavy aj reálne inštalácie vybraných kompozícií a maliarskeho ateliéru so statickou prezentáciou fáz vzniku diela.

Výstava potrvá do 2. novembra 2014

 
ARS ET AMOR, LABOR ET GLORIA

 

 

5.8. - 2.11.2014   Pondelok: zatvorené, Ut. - Pi: 10.00 - 17.00 hod., So - Ne: 10.00 - 16

cover.jpg

Stredoslovenská galéria - Bethlenov dom, Dolná 8

ARS ET AMOR, LABOR ET GLORIA

Výstava Ars et Amor, Labor et Gloria predstaví verejnosti doteraz neznáme a menej prezentované diela významného maliara Dominika Skuteckého (1849-1921). Umelec sa koncom 19. storočia, po pôsobení prevažne vo Viedni a Benátkach usadil v Banskej Bystrici. Práve v centre Banskej Bystrice, v autentickom prostredí umelcovej rodinnej vily, sídli už od roku 1994 jediná stála expozícia Skuteckého malieb zriadená Stredoslovenskou galériou. Zostavenie dočasnej výstavy v Bethlenovom dome pri príležitosti 20. výročia otvorenia stálej expozície ponúka jedinečnú prehliadku ďalších, takmer 60-tich diel maliara zapožičaných zo súkromných zbierok, zbierok galérií a múzeí na Slovensku a v Čechách. Skuteckého vizuálne výrečné obrazy Vás prevedú pestrým dobovým prostredím benátskych zákutí, pripomenú noblesu monarchie, oživia jej významné osobnosti, či lokálnu históriu medených hámrov. Tiež však cez maliarsky dokument poodhalia podobizne a blízke vzťahy z umelcovho súkromia a prostredia jeho pôsobenia.

Rozšírená prezentácia Skuteckého diela prispeje k bližšiemu poznaniu umelcovej tvorby a temperamentu, jeho profilovaniu a maliarskemu vyhraneniu. Po výtvarnej stránke sa Skuteckého tvorba vyvíjala v dobovom kontexte od strnulej historickej maľby smerom k živšej žánrovej maľbe, ďalej postupovala k civilnejšiemu realizmu a riešeniu svetelných zámerov/problémov v progresívnom duchu luminizmu a impresionizmu.

 
Karol Baron ,,Šľachtic surrealizmu”

alt

 

Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici Vás pozýva na vernisáž výstavy KAROL BARON – Šľachtic surrealizmu, ktorá sa uskutoční v piatok 20. júna 2014 o 17.00 hod. v Galérii Jozefa Kollára, Námestie Sv. Trojice 8 v Banskej Štiavnici.

Výstava potrvá od 20. júna do 15. septembra 2014, od utorka do nedele v čase od 9.00 do 17:00 hod.

Informácie: www.muzeumbs.sk Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , 045/691 34 31

 
DVE KRAJINY Obraz Slovenska: 19. storočie × súčasnosť

alt

 

Obraz Slovenska: 19. storočie x súčasnosť predstavuje na jednej strane premeny žánru slovenskej krajiny v umení 19. storočia, na strane druhej ukazuje ako sa tejto témy zhostilo súčasné umenie (cca od 70. rokov 20. storočia po dnešok). Multižánrový a transhistorický projekt na bohatom materiáli (kresby, grafiky, fotografie, maľby, sochy a objekty, inštalácie, videa, akcie a performancie) ukazuje šírku a rozmanitosť zobrazenia slovenskej krajiny ako topograficky definovaného miesta, spracovanej a interpretovanej tak autormi 19. storočia, ako aj súčasnými tvorcami.

Keďže sa na príprave výstavy podieľali kurátori z dvoch zbierok SNG, pokúsili sa o spojenie tradičného a netradičného nasvietenia historického žánru krajiny. Kurátori moderného a súčasného umenia zvolili subverzívny a do istej miery aj divergentný prístup k téme – výstave, ktorej materiálový pôdorys vystavali kolegovia zo zbierky starého umenia a predložili tak jej „podvojné" čítanie v niekoľkých sémantických a vizuálnych rovinách (nové v starom & staré v novom). Svojho druhu malebný obrazový cestopis Slovenskom 19. storočia je tak podrobený pohľadu z odstupu, z konca 20. a začiatku 21. storočia, Tematicky a topograficky klasifikovaný materiál do desiatich sekcií zložený z klasických artefaktov (približujúcich popri dielach najvýznamnejších umelcov krajinárov, napr. témy putovania po krajine, mestá v krajine, hrady, dunajské pohľady, krajinu regiónov, Tatry, modernizáciu), je komentovaný vstupmi – intervenciami – súčasného umenia. Dejú sa na princípe kontrastu, paradoxu, travestie, zásahmi do tradičných a v 19. storočí „zažitých" a často opakovaných ikonografických klišé, posunmi ich vnímania z dnešného uhlu pohľadu. Vzniká tu typ akejsi výstavy vo výstave, prezentujúcej akoby DVE KRAJINY, ktorá okrem „poznávacieho" a estetického aspektu (ako vyzeralo Slovensko kedysi a akými prostriedkami sa zobrazovalo) prináša aj aktuálny, do istej miery scudzujúci príbeh krajiny, jej zobrazenia, či vernejšie vyjadrenia (a teda aj bytia) v súčasnosti. Krásy slovenskej krajiny sa tak predvádzajú zároveň v inej, odlišnej syntaxi súčasného umenia, ktorá je viac primeraná senzibilite dnešného diváka. Kým jedna časť súčasných artefaktov zachováva „malebné" a „romantické" ladenie diel z 19. storočia, resp. sa s nimi polemicky, niekedy úsmevne, „pohráva", iná časť sa k modernizovanej krajine stavia oveľa nemilosrdnejšie, nastavuje jej zrkadlo s ironickým, kritickým nadhľadom. Vyústenie príbehu výtvarného putovania po „krásnej zemi" od Tatier k Dunaju (ako ju kedysi nazval Samo Chalúpka), tak dostáva nečakanú, ale v každom prípade výstižnú a aktualizovanú pointu.

Trvanie výstavy: 3. júl – 19. október 2014
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 h, štvrtok od 12.00 do 20.00 h
Miesto: Esterházyho palác, 2. poschodie a 3. poschodie
Kurátor: Martin Čičo
Spolupráca na výstave (19. storočie): Katarína Beňová, Lucia Almášiová
Spolupráca na výstave (druhá polovica 20. storočia+): Katarína Bajcurová, Lucia Gregorová-Stachová, Petra Hanáková, Aurel Hrabušický

 
Slovenskí maliari v Nagybáni

 

alt

 

18. JÚN - AUGUST 2014 / MÚZEUM VOJTECHA LÖFFLERA V KOŠICIACH / Komplexná zbierka obrazov od umelcov z Horného Rakúsko - Uhorska, ktorí tvorili v Nagybáni

Výstava prezentuje komplexný prehľad autorov z územia dnešného Slovenska, ktorí sa aktívne zapojili do diania v Nágybányi, kde bola prvá a aj najvýznamnejšia maliarska kolónia v Strednej Európe a významne prispela k rozvoju dejín výtvarného umenia na Slovensku. Uvidíte diela od zvučných mien ako Alexander Kubínyi, Elemír Halász Hradil, Jozef Theodor Mousson, Eugen Krón, Edmund Gwerk, Ladislav Mednyánszky a mnohých ďalších.

Kurátor výstavy: Viktor Jasaň

Všetci záujemcovia o túto výstavu sú vítaní na vernisáži 18. júna 2014 o 17:00.

Otváracie hodiny Múzea Vojtecha Löfflera:
Utorok-sobota: 10:00-18:00
Nedeľa: 13:00-17:00
Kontakt:
055/62 230 73

 
Galandovci - krajania spod Fatier

alt

 

28. 4. 2014 - 16. 5. 2014

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici a Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici pozývajú na výstavu Galandov(c)i, krajania spod Fatier. Inštalované budú diela Barčíka, Čuteka, Kompáneka, Krivoša, Laluhu, Marčeka, Paštéku, Štubňu a Dúbravca zo zbierok v správe Stredoslovenskej galérie, z pozostalosti A. Čuteka a zo zbierok banskobystrických zberateľov. Vernisáž výstavy sa uskutoční dňa 28. apríla 2014 o 17.00 h v Galérii v podkroví Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici. Výstava potrvá do 16. mája 2014.

 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 Dopredu > Koniec >>

Stránka 1 z 3

starozitnosti starozitnictvo starozitnost vykupujem vykupim komisionalny komisionalne komisionalnych komisionalne predaj predam obraz obrazy obrazov slovensky autor autori autory malba malby malieb portret portrety portreti portretov nabytok nabytky porcelan porcelany porcelanovy skrina komoda hodiny hodina hodinky busta busti busty gramofon gramofony gramofony sklo skla bronz bronzy bronzove bohya boh mramor mramorova mramorove akademicky akademik akademicke moderna moderny 18 19 st storocie slovensko slovenska slovensku vytvarne vytvarny dielo diela dielu umelecky umelec umeleckeho umeleckym galeria galericky galeriou antique antiquariat