Vykupujem a beriem do komisionálneho predaja starožitnosti

a umelecké diela, výtvarne diela od akademických autorov

Slovenskej výtvarej moderny ale aj maliarstvo

18 a 19st. na Slovensku...


Svedectvo starých máp

alt

 
Vojtech Löffler a jeho priatelia - Július Jakoby a Ľudovít Feld

alt

 

 
Anton Jasusch – 50 rokov po…

alt

 
FEMME FATALE – Obraz ženy v tvorbe východoslovenských výtvarných umelcov 1900 – 2015

alt

 

 

Múzeum Vojtecha Lofflera
Alžbetina 20
040 01 Košice
Slovensko
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
Tel.: 055 / 622 32 34

 

Pozývame Vás na vernisáž výstavy FEMME FATALE – Obraz ženy v tvorbe východoslovenských výtvarných umelcov 1900 – 2015, ktorá sa uskutoční 25. júna o 17:00 hod. Téma ženy, nazeraná rôznymi spôsobmi, patrí medzi najklasickejšie výtvarné žánre. Z hľadiska výtvarných žánrov môžeme pokladať práve tému ženy a ženského sveta za jeden z najatraktívnejších pohľadov na súčasné umenie. V prijatej koncepcii, na základe ktorej je predstava výstavy vytváraná, sa kladie dôraz na vývoj témy s motívom ženy od počiatku 20. storočia.

V kontexte východoslovenského výtvarného umenia bola téma typická napríklad pre tvorbu Júliusa Jakobyho, Juraja Collinásyho, ElemíraHalásza-Hradila, Alexandra Eckerdta, Júliusa Hegyesyho, Jána Máthého, Františka Patočku, Jozefa Teodora Moussona, Editu Spannerovú, Matúša Lányiho, Vlastu Žákovú, Luciu Dovičákovú a pod.

Koncepcia výstavy chce predstaviť rôzne žánrové vnímanie témy a to vo viacerých výtvarných druhoch – maľbe, kresbe, plastike, grafike a pod. Nadčasovosť témy umožňuje naplniť aj jeden zo základných aspektov a to je reflexia témy v súčasnom výtvarnom umení a jej prepojenia so silnou košickou a východoslovenskou výtvarnou tradíciou. Výstavný súbor predpokladá výber z tvorby približne 60 autorov, tvoriacich vo vymedzenom období a v súčasnosti.

Kurátor výstavy: Mgr. Peter Markovič

Hudobý hosť: Ladislava Lilly Maníčková

Trvanie výstavy: 6. september 2015

 
Biedermeier

alt

 

Biedermeier
VÝSTAVA

 

Výstava zameraná na tzv. „obdobie pokoja" – biedermeier - ponúkne divákovi pohľad na náš výtvarný materiál, obľúbené žánre ako portrét, krajinomaľba, zátišie a žánrové obrázky z obdobia rokov 1815/20 – 1848/60, doplnené o drobné úžitkové predmety a nábytok.

 

19.06.2015, Pi - 01.11.2015, Ne
Slovenská národná galéria Bratislava
Ústredným fenoménom biedermeieru bolo súkromie, domáci život rodiny, ale aj vytvorenie platformy pre moderné zmýšľanie s dôrazom na praktickosť a komfort, a to nielen pri zariaďovaní interiérov.

 

Dôležitá bude problematika modernizácie spoločnosti, ako i téma reprezentácie a štylizácie jednotlivých spoločenských vrstiev.

Hlavné tematické okruhy budú reflektovať prejav mierového obdobia v strednej Európe po Viedenskom kongrese, súdobú cenzúru a centralizmus Viedne, revolučný rok 1848; kult rodiny a domáceho prostredia, budovanie rodinných väzieb; zbožnosť a sakralitu, posilnenie viery a zároveň citový svet človeka; vyššiu a nižšiu spoločnosť a vzájomné ovplyvňovanie umeleckého vkusu; živú a neživú prírodu, krajinomaľbu i zátišia.

Na výstave budú prezentované primárne diela zo slovenských galerijných a muzeálnych zbierok ako aj niekoľko diel a predmetov z maďarských a českých zbierok s provenienciou nášho dnešného územia.

 

Vystavujúci autori:

Franz Eybl, Friedrich von Amerling, Anton Einsle, Jozef Ginovský, Peter Michal Bohúň, Jozef Božetech Klemens, Vojtech Klimkovics (Klimkovič), Imrich Klimkovics, Štefan Ferenczy, Ladislav Dunajský, Ferdinand von Lütgendorff, Jakub Marastoni, Friedrich Lieder, Ján Rombauer, Jozef Czauczik, Anton Canzi, Ján Erhlinger, Eduard Gurk, Adam Alexander Ehrenreich, Sebastián Majsch a ďalší.

Zároveň budú na výstave prezentovaní dizajnéri a návrhári úžitkových predmetov ako napríklad Ján Justh z Kežmarku (nábytok), Jozef Oppitz z Košíc (sklo), Ján Hanff tiež z Košíc (zlatník), Matej Rombauer z Prešova (zlatník), Samuel Libay z Banskej Bystrice (zlatník), členovia rodiny Becker z Bratislavy (zlatníci), Anton Thalmer, Ferdinand Hoffmann, Francz Lobmaier (hodinári) ako i predmety stupavskej, kremnickej a košickej maneniny a sklární v Zlatne.

Hlavná kurátorka: Katarína Beňová

Kurátori: Jana Švantnerová (SNG), Silvia Seneši-Lutherová (VŠVU)

 
Apoštol Eugen Krón a Košice

alt

 

 

Slovenské národné múzeum

si Vás dovoľuje pozvať

na slávnostné otvorenie výstavy

 

18.06.2015 stvrtok o 17.00hod

 

Slovenské národné múzeum
Vajanského nábr. 2, 810 06 Bratislava, Slovakia

 

Výstava Apoštol Eugen Krón a Košice približuje jedého z najvýraznejších výtvarných umelcov a zakladateľov tzv. košickej školy. Košická avantgarda 20. rokov 20. storočia znamenala medzník vo vývine výtvarného smerovania na Slovensku. Vďaka historickým, spoločenským a politickým podmienkam sa Košice až do založenia bratislavskej Vydrovej Školy umeleckých remesiel (slovenského Bauhausu) v roku 1928 ­stali strediskom umeleckého života s medzinárodným rozmerom, aký dovtedy na Slovensku nemal obdoby. Do formujúceho sa slovenského umenia s baladickosťou a dedinskými námetmi vniesli veľkomestský závan a sociálno-kritický tón.

 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 Dopredu > Koniec >>

Stránka 1 z 4

starozitnosti starozitnictvo starozitnost vykupujem vykupim komisionalny komisionalne komisionalnych komisionalne predaj predam obraz obrazy obrazov slovensky autor autori autory malba malby malieb portret portrety portreti portretov nabytok nabytky porcelan porcelany porcelanovy skrina komoda hodiny hodina hodinky busta busti busty gramofon gramofony gramofony sklo skla bronz bronzy bronzove bohya boh mramor mramorova mramorove akademicky akademik akademicke moderna moderny 18 19 st storocie slovensko slovenska slovensku vytvarne vytvarny dielo diela dielu umelecky umelec umeleckeho umeleckym galeria galericky galeriou antique antiquariat